Kako ohraniti zdrave zobe v pozno starost
Kaj lahko naredite sami za zdravje vaših zob?
- da natančno in pravilno ščetkate zobe vsaj dvakrat dnevno, zjutraj in pred spanjem.
- da vsaj enkrat letno obiščete zobozdravnika, ki pregleda vaše zobe in stanje obzobnih tkiv ter diagnosticira morebitne težave in jih z zdravljenjem odpravi.
O pravilni tehniki ščetkanja vas v naši ordinaciji poduči zobna higieničarka, ki vam istočasno še očisti zobne obloge. Večini problemov v ustih so krive neodstranjene zobne obloge.
Kaj so zobne obloge in pomen odstranjevanja
Ostanki hrane na zobeh in v med zobnih prostorih, skupaj z nekaterimi bakterijami predstavljajo zobne obloge ali bakterijski plak.
Mehke zobne obloge lahko odstranite sami s primerno tehniko čiščenja. Dalj časa neodstranjene mehke obloge sčasoma s pomočjo mineralov razstopljenih v slini otrdijo in tako nastane zobni kamen.
Trde zobne obloge ali zobni kamen lahko očisti le higienik ali zobozdravnik. V neodstranenih zobnih oblogah se bakterije pomnožijo in povzročajo karies, predvsem pri mlajših osebah. Pri starejših pa še vnetje dlesni, odmik dlesni in kasneje paradontalno bolezen, ki nezdravljena povzroči izpadanje zob.
NAJPOGOSTEJŠE TEŽAVE V USTNI VOTLINI IN NJIHOVO ZDRAVLJENJE
Karies
V primerih, ko pa karies že doseže pulpo, je potrebno zob koreninsko zdraviti.
Vnetje dlesni - gingivitis
Parodontalna bolezen
Občutljivi zobni vratovi
Škripanje z zobmi - Bruksizem
Znaki škripanja so:
- bolečine v žvekalnih mišicah, zlasti zjutraj, ko smo vso noč škripali.
- lahko se pojavijo glavobol, nespečnost, bolečine v čeljustnem sklepu in ušesu.
- lahko se pojavi pokanje v čeljustnem sklepu, omejeno je gibanje sklepa, mišični krči …
Najvidnejše posledice škripanja zob so spremembe na zobeh. Vidna je obraba zobnih ploskev, površina je gladka in svetleča, sklenina je na posameznih delih zob obrabljena. Razkrije se dentin, ki je temnejše rumene barve. Zobje postanejo občutljivi za temperaturne spremembe, skelijo, in kjer se zob stika z dlesnijo, se pojavijo klinaste zareze, ki se z leti večajo.
Zdravljenje bruksizma
Kadar je vzrok previsoka plomba ali protetični nadomestek, plombo znižamo, protetični nadomestek prilagodimo v pravilni ugriz. Stres je veliko težje obvladovati. Nezdravljen bruksizem lahko vodi do obrabe čeljustnega sklepa, hude obrabe zob in močno znižanja ugriza.
Ker vzroki večinoma niso znani je zdravljenje simptomatsko, kjer želimo omiliti in preprečiti nadaljno izrabljanje zob. Uporabljamo mišične relaksante, pomirjevala, vaje za sklepe in mišice.
Pogosta in uspešna rešitev je nošenje opornice, ki jo izdela zobozdravnik, namenjena pa je nošenju ponoči. Opornica zaščiti zobe pred trenjem in poškodbami ter odvrne pacienta od stiskanja. Pomembno je, da stiskanje ozavestimo, izvajamo posebne vaje in nosimo nočno opornico.